Emerytura bez Podatku, zmiany w 500+ – Konferencja prasowa w Pile – 02.03.2018

DSCF3044

„Nie jesteśmy opozycją która tylko krytykuje” mówił poseł Krzysztof Paszyk podczas konferencji prasowej 2 marca 2018 r. w Pile w obecności  wicestarosty pilskiego Stefana Piechockiego oraz radnych powiatu pilskiego Agnieszki Mrotek i Jerzego Wiesiołka. Tematem konferencji były projekty ustaw autorstwa PSL: modyfikujący program „Rodzina 500 plus” oraz projekt „Emerytura bez Podatku”, dotyczący zniesienia podatków i składek ZUS od emerytur i rent.

Poseł szeroko komentował i uzasadniał proponowane zmiany dotyczące przyznawania świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Jak powiedział Krzysztof Paszyk: „program ten był przez PSL poparty, mamy więc tytuł by go modernizować”. Jak dotąd prawie 350 tys. osób straciło uprawnienia do pobierania 500+ z uwagi na sztywne progi dochodowe. W odpowiedzi PSL proponuje stały mechanizm, aby próg dochodowy wynosił połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę to jest 1050 zł na osobę. W przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego projekt ten przewiduje podniesienie progu do 1575 zł czyli w wysokości ¾ minimalnego wynagrodzenia. Kwoty te miałyby rosnąć wraz z corocznym wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak komentował Krzysztof Paszyk,  debata w Sejmie nad  budżetem na rok 2018  dowiodła, że „budżet państwa znajduje się w doskonałej sytuacji”. Stąd też, zdaniem ludowców, powinno się znaleźć miejsce i środki dla wprowadzania zmian w tym programie. Będzie on w ten sposób bardziej sprawiedliwy – przekonywał poseł.

Kolejnym projektem omawianym podczas konferencji była procedowana obecnie w Sejmie, przygotowana przez ludowców ustawa dotycząca zniesienia podatków i składek od emerytur i rent pod roboczym tytułem „Emerytura bez podatku”. Jak mówił Krzysztof Paszyk: „jest ona racjonalna, sensowna i prosta”. Model ten sprawdził się w wielu krajach, a skutki wprowadzenia tego projektu nie narażą budżetu państwa na szwank”. Poseł przyznał, że znacząco poprawiła się sytuacja dzieci w Polsce, ale trzeba też zwrócić uwagę na problemy emerytów i rencistów. „Mizerna rewaloryzacja, ceny leków szybujące w górę, rosnące koszty życia powodują, że wielu emerytów jest w dramatycznej sytuacji” – komentował poseł Ludowców. Jego zdaniem dzięki propozycji PSL w kieszeniach seniorów zostanie nawet 25% więcej pieniędzy. Podsumowując poseł Krzysztof Paszyk dodał, że projekt będzie procedowany już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Ważnym tematem o charakterze lokalnym, który przedstawiła na konferencji radna Agnieszka Mrotek, był problem podtopień przez rzekę Noteć w powiecie pilskim. Jak mówiła,  sytuacja łąk nadnoteckich od ponad 30 lat jest coraz gorsza. Radna liczy na poparcie posłów z regionu pilskiego dla podejmowanych działań na rzecz poprawienia sytuacji na rzece Noteci. W sukurs jej wypowiedzi poseł, jako uczestniczący już w wielu staraniach poszkodowanych rolników w wyniku wywołanych przez tą rzekę podtopień informował, że zaniedbania na rzece Noteć są ogromne. Szkody jakie powoduje wylewająca rzeka w ciągu roku są duże większe niż koszt budowy nowych, koniecznych urządzeń wodnych.

Wicestarosta Stefan Piechocki podczas konferencji skupił się na inwestycjach planowanych do realizacji w roku 2018 przez powiat pilski. Poinformował, że planowany zakres inwestycji mimo zbyt mało programów, z których powiat może dofinansowywać ważne i rozwojowe zadania zamyka się kwotą 19 mln zł. Z puli tej najwyższa kwota zostanie przeznaczona na poprawę bazy szpitalnej w Pile. Umożliwi ona również realizację wielu zadań inwestycyjnych z zakresu budowy i modernizacji dróg, jak również najpilniejsze potrzeby placówek oświatowych. Ponadto tematami, które zostały poruszone przez wicestarostę były aktualne problemy w rolnictwie. Najważniejszym z nich był temat rozprzestrzeniającej się choroby ASF, która objęła już nasz region.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?