Konferencja Prasowa w Obornikach: o projekcie ustawy o sołtysach i zanieczyszczeniu powietrza w powiecie obornickim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 lutego w biurze poselskim Krzysztofa Paszyka w Obornikach odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli obornickich mediów. Tematy jakie poruszono podczas konferencji to : projekt ustawy autorstwa PSL o sołtysach i radach sołeckich ,zanieczyszczenie powietrza w powiecie obornickim, referendum ws. reformy edukacji , oraz budowa trasy S-11.

Poseł Krzysztof Paszyk był z ramienia Klubu Poselskiego PSL sprawozdawcą projektu ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Jak powiedział podczas piątkowej konferencji: „projekt miał w założeniu dowartościować sołtysów i docenić ich ich codzienny wkład w życie społeczne naszego kraju”. Autorzy projektu ustawy zaproponowali comiesięczne, wypłacane z budżetu państwa wynagrodzenie dla sołtysów w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sołtysi mieli również otrzymać status funkcjonariusza publicznego ,oraz uzyskać prawo uczestniczenia w posiedzeniach rad gmin bez prawa głosu. Poseł PSL mówił też o statusie organizacji pożytku publicznego, oraz osobowości prawnej, jakie nowa ustawa miała nadać sołectwom. „Ku naszemu zdumieniu to samo środowisko, które deklaruje pomoc dla polskiej wsi, a więc PiS, odrzuciło ten potrzebny projekt” – powiedział Krzysztof Paszyk komentując odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. „Dziś często pada zarzut: dlaczego PSL będąc w koalicji rządowej przez 8 lat nie zrealizował podobnych postulatów? Przypomnę że to Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziło Fundusz Sołecki, oraz dodatki, które sołtysi otrzymują obecnie. Nasz projekt miał być kolejnym krokiem na tej drodze do wzmocnienia i upodmiotowienia sołectw” – komentował poseł.

Kolejną sprawą do jakiej odniósł się Krzysztof Paszyk było zanieczyszczenie powietrza w powiecie obornickim.  Poseł wystosował w tej sprawie interwencję do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w  Poznaniu, zapytując o pomiary jakości powietrza w Obornikach, Rogoźnie i Ryczywole obecnym sezonie grzewczym, oraz o  stężenie pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5 na terenie powiatu obornickiego.

Krzysztof Paszyk skrytykował też lekceważące podejście rządu do problemu smogu. Jak mówił: „Rząd dokonał zwrotu w kierunku węgla, jednocześnie odwracając się od odnawialnych źródeł energii”. Poseł przedstawił też plan Ludowców na walkę ze smogiem, zakładający m.in.: dofinansowanie wymiany pieców, oraz kosztów ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji, rozwój miejskich elektrociepłowni, budowę wież antysmogowych, wprowadzenie norm dla pieców grzewczych, oraz zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają. Krzysztof Paszyk zwrócił też uwagę na możliwości, jakie daje program „Piecyk 2017”, realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Program ten zakłada możliwość uzyskania preferencyjnego kredytu pokrywającego do 100 % kosztów zakupu i wymiany kotła, przy czym istnieje możliwość umorzenia kredytu do 40% jego wartości.

Poseł poinformował również o zaangażowaniu Polskiego Stronnictwa Ludowego w inicjatywę obywatelską przeprowadzenia referendum ws. reformy edukacji. „Włączamy się dziś wspólnie ze Zwiazkiem Nauczycielstwa Polskiego w zbieranie podpisów pod tym projektem. Warto by Polacy wypowiedzieli się w sprawie reformy edukacji. My jako Polskie Stronnictwo Ludowe jesteśmy za ewolucyjnymi zmianami w szkolnictwie, nie zaś rewolucyjnymi, jakie wprowadza rząd PiS” – komentował poseł Krzysztof Paszyk.

Odnosząc się do ostatniej wizyty posłów PiS w ministerstwie infrastruktury i spotkania z wiceministrem Jerzym Szmitem ws. budowy obwodnicy Obornik w ciągu trasy S-11, Krzysztof Paszyk wyraził ubolewanie, że ledwie półtora miesiąca wcześniej Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło poprawkę jego autorstwa do budżetu państwa zakładającą przeznaczenie 30 mln zł na wykonanie dokumentacji technicznej ww. inwestycji. Również minister Szmit nie dalej niż 28 grudnia ub.r., w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Paszyka ws. obwodnicy Obornik stwierdził, że „Budowa obwodnicy Obornik o długości około 13,7 km możliwa jest pod warunkiem odpowiedniego przygotowania inwestycji do realizacji oraz przede wszystkim zapewnienia finansowania dla fazy realizacyjnej. Aktualnie powyższe zadanie nie ma takiego zapewnienia”.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?