Konferencja Prasowa w Pile – 05.03.2019 r.

DSCF3421

Sprawiedliwie należy traktować wszystkie grupy społeczne i żadnej nie pomijać – to przesłanie Pakietu Społecznego Ludowców, zaprezentowanego podczas konferencji prasowej posła Krzysztofa Paszyka w Pile w dniu 5 marca 2019 r.

Pakiet przewiduje wsparcie dla nauczycieli, służby zdrowia, osób niepełnosprawnych i pracowników sfery budżetowej, a więc tych grup społecznych, których najważniejsze postulaty nie zostały uwzględnione w rządowych propozycjach socjalnych.

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje zwiększenie podstawy wynagrodzeń o 1000 zł dla wszystkich nauczycieli i wsparcie dla samorządów, gdzie szkoły są prowadzone w sposób społeczny poprzez fundacje. Jest to bowiem grupa zawodowa, która od wielu miesięcy walczy o godne płace i lepszą jakość nauczania w Polsce.

PSL postuluje też zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia oraz maksymalne pozyskanie środków z UE na inwestycje w tej dziedzinie. „Nie poprawimy sytuacji w służbie zdrowia bez zwiększenia nakładów na ten cel – powiedział Krzysztof Paszyk i dodał, że największym obecnie problemem w tym sektorze są: dostępność do leczenia, długie kolejki do lekarzy i szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz brak pieniędzy na utrzymanie placówek i na podwyżki dla pielęgniarek. Projekt przewiduje więc zwiększenie wydatków na służbę zdrowia w 2019 do 5,5 % PKB, a w roku 2020 do 6% PKB.

Kolejnym elementem Pakietu jest poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Projekt zakłada 500+ na rehabilitację dla każdej osoby niepełnosprawnej. Jest to bowiem grupa, która jest dzisiaj najbardziej potrzebująca – stwierdził poseł.

Ludowcy chcą też zadbać o pracowników sfery budżetowej. PSL proponuje, aby pensje w sektorze budżetowym wzrosły o 12%. Dotyczy to różnego rodzaju grup zawodowych pracujących na rzecz państwa i obywateli, które zarabiają bardzo nisko. Zaczyna bowiem brakować chętnych do pracy w budżetówce, gdyż sektor prywatny oferuje lepsze warunki – powiedział poseł.

Kolejnym tematem przedstawionym przez Posła Krzysztofa Paszyka była sprawa wysokich nagród w agencjach podległych Ministrowi Rolnictwa. Są one znacząco wyższe niż w roku poprzednim i dotyczą głównie osób szczebla kierowniczego. „Nie godzi się by wobec trudnej aktualnie sytuacji w rolnictwie przeznaczać ponad 300 mln zł na dodatkowe wynagrodzenia w tych instytucjach” – komentował Krzysztof Paszyk.

Poseł Ludowców odniósł się też do przystąpienia PSL do Koalicji Europejskiej. Poinformował, że Rada Naczelna PSL w relacjach głosów 86 do 8 zatwierdziła przystąpienie PSL do tej Koalicji. Poseł stwierdził, że nie ma podstaw do obaw co do podmiotowości partii. Z pozostałymi partiami będącymi w Koalicji łączą nas wartości europejskie i chęć zabezpieczenia funduszy na konkretne cele, zwłaszcza dotyczące rolnictwa. Chcemy by Polska była krajem rozgrywającym a nie rozgrywanym – podsumował Krzysztof Paszyk.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski. poruszył kwestie związane z realizacją głównych wielkopolskich programów rozwojowych. Radny poinformował także, że tegoroczny budżet województwa zamyka się kwotą 2 mld zł. i przeznaczony jest na finansowanie ważnych zadań z dziedziny: służby zdrowia, szkolnictwa, infrastruktury drogowej i ważnych działań gospodarczych. Ważnym dla województwa wielkopolskiego jest zwłaszcza program Wielkopolska Odnowa Wsi.  W swym wystąpieniu wiceprzewodniczący ustosunkował się również do kwestii dofinansowania oddziału onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Kwestię tę komentował również Prezes ZP PSL w Pile Stefan Piechocki. Poruszył on również temat trudnej sytuacji w rolnictwie i poinformował o złożonym przez niego apelu Rady Powiatu w Pile w tej sprawie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?