Konferencja Prasowa w Pile

15170891_1831648717116800_3933043241686838511_n

 

W piątek 25 listopada w biurze poselskim w Pile odbyła się konferencja prasowa posła Krzysztofa Paszyka z udziałem Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jana Pikulika. Tematy jakie poruszono podczas konferencji to podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników, stopień realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oraz afrykański pomór świń (ASF).

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przywrócono wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jednocześnie rządząca większość parlamentarna podniosła o 5 lat wiek emerytalny dla rolników. Jak mówił podczas konferencji poseł Krzysztof Paszyk, w kontekście ostatnich deklaracji polityków PiS w Wierzchosławicach, oraz podniesienia przez nich wieku emerytalnego, jasno widać kto dziś reprezentuje rolników, a kto ich cynicznie wykorzystuje.

Kolejnym tematem piątkowej konferencji był Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Opiewający na 6 mld zł program zrealizowany jest jak dotąd w zaledwie 6%, mimo że minęła już połowa okresu finansowania. Jak mówił poseł Krzysztof Paszyk, w minionym roku widać gigantyczne opóźnienia, nic się w sprawie PROW nie dzieje. Są środki, ale rząd ich nie wykorzystuje. 9 zadań m.in. wsparcie doradztwa rolniczego, czy wsparcie dla małych gospodarstw nie zostało w ogóle rozpoczętych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zdaniem posła niekompetencja i opieszałość rządzących.

Do obu tematów odniósł się też Jan Pikulik. Podwyższenie wieku emerytalnego jego zdaniem wyhamuje przejmowanie gospodarstw przez młodych rolników, i w rezultacie spowolni modernizację polskiego rolnictwa. Podobny efekt przyniesie obecna sytuacja z PROW. Jak mówił radny sejmiku, w ostatnich latach wieś dokonała prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Niestety obecne władze zamieniają ją w skansen. Jak dodał poseł Krzysztof Paszyk, w ten niebezpieczny trend wpisuje się również ustawa o ochronie ziemią, która ogranicza zdolności kredytowe rolników, oraz możliwości zakupu przez nich gruntów.

Krzysztof Paszyk i Jan Pikulik odnieśli się również do epidemii ASF, która dotknęła wschodnie województwa Polski. Jak mówili, szczególnie bulwersujące są przypadki uboju i utylizacji zdrowych stad. Zdrowa, przebadana wieprzowina, zamiast trafić do organizacji pożytku publicznego jest w świetle prawa niszczona. Poseł i radny sejmiku podkreślili też wagę zagrożenia, jakim jest przewożenie celem utylizacji zarażonych zwierząt do woj. Kujawsko-Pomorskiego, co wiąże się z ryzykiem dalszego rozprzestrzeniana choroby, również na teren Wielkopolski.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2018 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?