Krzysztof Paszyk: prokurator generalny powinien być samodzielny i wolny od nacisków

PSL-cytaty-TT-paszyk-1

Polskie Stronnictwo Ludowe krytykuje projekt reformy prokuratury autorstwa PiS. Pierwsze czytanie projektu odbyło się dziś w Sejmie RP. Pozycja ustrojowa Prokuratora Generalnego powinna być samodzielna i wolna od jakichkolwiek nacisków, a szef Prokuratury Generalnej musi dysponować gwarancjami zapewniającymi mu niezależność – mówił w Sejmie Krzysztof Paszyk , uzasadniając wniosek klubu o odrzucenie projektu PiS prawa o prokuraturze.

Projekt ustawy o prokuraturze przewiduje między innymi przejęcie odpowiedzialności za prokuraturę przez ministra sprawiedliwości. Przewiduje także likwidację prokuratury wojskowej i włączenie jej do prokuratury cywilnej. Wg projektu zlikwidowana ma zostać Prokuratura Generalna i prokuratury apelacyjne. Na jej miejscu pojawić się ma Prokuratura Krajowa, zajmująca się najpoważniejszymi śledztwami.

– Prokuraturę Generalną tworzyć muszą prokuratorzy o największym doświadczeniu powoływani w obiektywny sposób, niebudzący podejrzeń o awansowanie ich za spełnianie oczekiwań rządzących – uważa poseł Paszyk.

Analizując zapisy projektu trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że połączenie tych stanowisk pod pretekstem skuteczniejszego zwalczania przestępczości to jedynie zasłona dymna dla usankcjonowania metod działania prokuratury i wymiaru sprawiedliwości z lat 2005-2007.

Według posła sprawozdawcy z ramienia PSL, jeśli ustawa wejdzie w życie, to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obok, prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stanie się jedną z najpotężniejszych postaci w polskim państwie.

– Projekt oddaje ogromną władzę w ręce ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. To rodzi bardzo uzasadnione obawy, że wrócą te praktyki z lat 2005-2007 – zauważył Krzysztof Paszyk.

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?