Krzysztof Paszyk wraz z sadownikami z Pobórki Wielkiej ws. linii 400 kV Bydgoszcz – Piła

DSCF2648

    Budowa linii 2×400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina była tematem piątkowej (17.03.2017 r.) konferencji posła Krzysztofa Paszyka z udziałem wicestarosty pilskiego, Stefana Piechockiego, oraz sadowników z Pobórki Wielkiej.

   Mieszkańcy Pobórki Wielkiej od dłuższego czasu sprzeciwiają się proponowanemu przebiegowi linii elektroenergetycznej Bydgoszcz-Piła, która przetnie ich sady i pola, oraz będzie przebiegać blisko ich domów. Inwestor zaplanował budowę instalacji bez podania alternatywnych wariantów jej przebiegu.

   W odpowiedzi na głosy nadnoteckich sadowników, poseł Krzysztof Paszyk wnioskował o włączenie tematu inwestycji pod obrady Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 9 marca Komisja zajęła się sprawą, a sami mieszkańcy Pobórki wielkiej wzięli udział w jej obradach.

   Podczas konferencji podsumowano dotychczasowe wspólne działania w sprawie przebiegu linii 400 kV. Jak podkreślał Kazimierz Wotzka, – prezes Stowarzyszenia Ochrony Ziemi i Sadów: „w procesie decyzyjnym dotyczącym budowy linii łamana jest Konstytucja i obowiązujące przepisy, a inwestor dysponuje narzędziami blokującymi działania mieszkańców i społeczności”.

   Sadownicy podkreślali, że skala naruszeń prawa przez wykonawcę linii i przez organy administracji publicznej jest ogromna. W ich ocenie zrealizowanie linii może się odbyć z pominięciem terenów sadów, ogrodów i innych upraw na terenie całego regionu. Proponują by linia przebiegała na gruntach nieprodukcyjnych V i VI klasy w rejonie Doliny Noteci. Trasa ta jest krótsza od narzuconej przez inwestora i umożliwiłaby obniżenie kosztów budowy.

   „My do końca życia będziemy mieszkać i żyć w cieniu tej linii, więc może warto się zastanowić, aby uniknąć tych najgorszych konsekwencji i które dzisiaj się kompletnie pomija i mówi, że jest to nie istotne, lub coś w ogóle nie wystąpi. Co się stanie za 10, za 20, co za 30 lat? Takich badań dzisiaj nie ma i nie byliśmy w stanie przeprowadzić, bo taka infrastruktura istnieje stosunkowo niedługo” – mówiła jedna z przedstawicieli Stowarzyszenia Ochrony Ziemi i Sadów,  Magdalena Czeszewska.

    Podsumowując konferencję poseł Krzysztof Paszyk zwrócił uwagę na fakt, że sporna trasa przebiegająca przez powiat pilski stanowi jeden z wielu etapów budowy linii, podzielonej w skali kraju na osiem odcinków. Problem jest więc znacznie szerszy i dotyka wielu regionów. Poseł dodał, że warto było zainteresować tą sprawą zarówno Ministerstwo, jak i Komisję Rolnictwa. Zapewnił również o swoim dalszym wsparciu dla sadowników z Pobórki Wielkiej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?