O inwestycjach Samorządu Wojewódzkiego na konferencji w Obornikach

219576747_10207355869493539_1236766944_o

W minionym tygodniu poseł Krzysztof Paszyk zaprosił do Obornik wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, oraz Radnego Sejmiku Województwa Jerzego Kado, by zapoznać się ze stanem przygotowań inwestycji już realizowanych w naszym powiecie, jak również zabiegać o kolejne pomyślne decyzje województwa dla Obornik i Powiatu. W spotkaniu wzięli też udział Radni Rady Powiatu Obornickiego Bogusław Janus, Zygmunt Dyczkowski, Andrzej Ilski, Paweł Wardęga, oraz Kazimierz Zieliński.

Podczas konferencji prasowej bezpośrednio po spotkaniu przedstawiono stan przygotowania inwestycji realizowanych przez Samorząd Województwa na terenie Powiatu Obornickiego. Jedną z najważniejszych, o którą skutecznie zabiegał w Sejmiku poseł Paszyk, jest remont linii kolejowej Poznań-Piła. Jak mówił marszałek Jankowiak, obecnie kończą się prace projektowe, a w bydgoskiej PESIE powstają nowoczesne składy przeznaczone do obsługi tej linii.  Samorząd województwa zlecił wykonanie kilkudziesięciu składów z przeznaczeniem na obsługę linii obsługującej zarówno Oborniki jak i Rogoźno. Jeden skład kosztował będzie 22 miliony zł. Modernizacja trasy zacznie się wiosną przyszłego roku, a po jej zakończeniu do Obornik i Rogoźna ma kursować do 24 pociągów.

Podczas spotkania z Marszałkiem nadzorującym dogi wojewódzkie nie mogło zabraknąć tematu obwodnic Obornik i Rogoźna w ciągu dróg wojewódzkich.  Ta pierwsza, budowana przez most wroniecki, finansowana w całości przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, realizowana będzie w przyszłym roku bez przeszkód. Gorzej z obwodnicą Rogoźna. Jak mówił Wojciech Jankowiak Województwo jest gotowe realizować tę oczekiwana przez mieszkańców inwestycję. Są środki europejskie, zarezerwowane przez Województwo na ten cel. Jednak z przyczyn środowiskowych planowany dotąd wariant przebiegu drogi nie może być zrealizowany.  W tej sytuacji trwają starania o przyjęcie alternatywnego wariantu, nie naruszającego miejsc gniazdowania chronionych gatunków ptaków. Trwa wyścig z czasem, by ustalić nowy przebieg, tak by do końca roku obwodnica zdążyła otrzymać dofinansowanie ze środków europejskich. Marszałek ocenił, że jeśli nowy wariant będzie wymagał oceny oddziaływania środowiskowego, to obwodnicy nie uda się zrealizować w obecnej perspektywie unijnej. Dodał też, że Samorząd Województwa dołoży wszelkich starań, by obwodnica Rogoźna jednak w obecnej perspektywie powstała. Czasu na sfinalizowanie prac i uzyskanie dofinansowania ze środków wspólnotowych jest jednak coraz mniej. Kończąc temat, Wojciech Jankowiak zaapelował do samorządów  i wszystkich środowisk politycznych o starania w celu budowy obwodnicy Rogoźna.

Poseł Krzysztof Paszyk podniósł też temat Szpitala Kardiologicznego w Kowanówku. Jak mówił, perturbacje, wywołane przez nieodpowiedzialną reformę rządu PiS musi dziś naprawiać Samorząd Województwa, i to właśnie ów Samorząd ratuje dziś Kowanówko przed  brakiem finansowania. Marszałek Jankowiak w odpowiedzi zapewnił, że po połączeniu ze Szpitalem Wojewódzkim przy ul. Lutyckiej Władze Województwa dołożą wszelkich starań, by zadbać o lecznicę w Kowanówku, oraz że dobro pacjentów i personelu są niezagrożone. Radny Sejmiku Jerzy Kado dał za przykład połączenie chodzieskiej pulmunologii z Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Szpital w Chodzieży funkcjonuje dziś bardzo dobrze, a pacjenci i personel nie odczuli negatywnych skutków połączenia obu placówek.

Krzysztof Paszyk w trakcie spotkania zwrócił się do Marszałka z poparciem starań Burmistrza Obornik o ścieżkę pieszo-rowerową z Obornik do Żernik, oraz rozbudowę przedszkola „Bajeczka“ na Osiedlu Leśnym w Obornikach. Poseł Paszyk wykorzystał też pobyt Marszałka, by zabiegać ośrodki na renowację wnętrza Kościoła św. Krzyża w Obornikach. Właśnie rozstrzyga się los wniosku poznańskiej Kurii o dofinansowanie odnowy cennego, XVIII-wiecznego zabytku. Podziału środków Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dokona właśnie Samorząd Wojewódzki.

Kończąc spotkanie poseł Krzysztof Paszyk podziękował gościom za pomoc w sprawach Obornik, oraz pogratulował Wojciechowi Jankowiakowi wyboru na stanowisko Wiceprzewodniczącego Europejskiej Sieci Regionów Podmiejskich PURPLE.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2018 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?