O podwyżkach cen wody i paliw na konferencji w Pile

Nowy obraz mapy bitowej9

PIS pod pretekstem wprowadzania unijnej dyrektywy przygotował ustawę skutkującą podwyżkami cen wody – mówił poseł Krzysztof Paszyk otwierając w dniu 10 lipca 2017 r. konferencje prasową w Pile, w której uczestniczył także Stefan Piechocki, prezes ZP PSL w Pile.

Konsekwencje po zmianach w prawie wodnym dotyczyć będą nas wszystkich, w tym zwłaszcza rolników, którzy zainwestowali wiele pieniędzy  w systemy nawadniania – kontynuował ten wątek poseł. Wszędzie tam gdzie dokonuje się obrotu wodą,  skutkiem wprowadzenia ustawy będzie wyraźny wzrost opłat. Dla przeciętnego obywatela opłata za wodę pitną wzrosłaby o około 20-30%, znacząco wzrósłby również koszt energii elektrycznej, gdyż w sektorze energetycznym ustawa wywołała dodatkowe obciążenia w wysokości około 18 mld zł.

Poseł poinformował przy tym, że pod mocnym naporem sejmowej opozycji  i po bardzo nerwowych wyjaśnieniach Pani Premier Beaty Szydło – zatrzymano w sejmie procedowanie tej ustawy, co  jednak nie oznacza, że nie będzie on procedowany dalej. Niedobrze by się stało gdyby ta ustawa w takiej formie została wprowadzona. Poseł dodał, że propozycja PSL wprowadzenia jednogroszowego wzrostu opłaty za korzystanie z 1 m³ wody pitnej czyniła by zadość dyrektywie UE i byłaby dla wszystkich dobrym rozwiązaniem.

Czas się wreszcie opamiętać, gdyż mamy w tej chwili zamiast dobrej zmiany – dojną zmianę, w którą wpisuje się także  pomysł podniesienia tzw. opłaty paliwowej – komentował Krzysztof Paszyk, przechodząc do kolejnego tematu konferencji, jakim były podwyżki cen paliw. Zapowiedź podniesienia opłaty paliwowej o 25 groszy na litrze benzyny lub oleju napędowego jest rzeczą zdumiewającą, tak samo jak hasło szukania pieniędzy na drogi powiatowe i lokalne. Okazuje się bowiem, że na drogi te przeznaczone zostanie tylko połowa z 5 mld kwoty uzyskanej z proponowanej opłaty paliwowej. Reszta ma trafić na drogi krajowe. Szumne hasło wspomagania lokalnych inwestycji drogowych nie ma pokrycia w rzeczywistości, bowiem w projekcie budżetu na rok 2017 to właśnie Rząd zdjął 200 mln zł na te cele – mówił poseł

Zgłoszony w Sejmie projekt  zakłada, że z powstaniem nowego Funduszu Dróg Samorządowych zlikwidowane zostaną  dotychczasowe dotacje na drogi lokalne z budżetu centralnego, a więc przede wszystkim Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, który zastąpił tzw. schetynówki. Poseł zwrócił też uwagę na fakt, że nowo utworzony Fundusz nie obejmie dróg wojewódzkich, co w konsekwencji nie przyniesie prawdziwej poprawy układów komunikacyjnych.

Poseł poinformował także, że  w sprawie podwyżek cen paliw wystosował interpelację do  Premier Beaty Szydło, pytając czy Rząd wspiera ideę utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych za cenę podwyższenia opłaty paliwowej, oraz czy Rząd rozważa alternatywne  wobec podwyższenia opłaty paliwowej źródło finansowania nowo tworzonego Funduszu.

Wykorzystując atmosferę wakacji PIS serwuje obywatelom dwa niekorzystne projekty ustaw – mówił kończąc konferencję prasową Krzysztof Paszyk. Będziemy ostro protestować gdyż może się okazać, ze lwią część wsparcia uzyskanego z programu 500+ trzeba będzie przeznaczać na rażące podwyżki cen wody, energii elektrycznej, gazu i paliwa. Zdaniem posła Ludowców byłoby bardziej uczciwie gdyby Rząd bez żadnych frazesów powiedział, że ma problemy z finansowaniem własnych projektów, zwłaszcza 500+ i szuka na te cele środków.

Z takim stanowiskiem zgodził się Prezes Pilskich Ludowców Stefan Piechocki stwierdzając, że Rząd zaczyna lawirować i szukać za wszelką cenę pieniędzy. Wicestarosta dodał, że w przypadku prawa wodnego powstałe koszty z tytułu realizacji dyrektywy unijnej powinien pokrywać budżet państwa, a nie obywatele oraz firmy. W odniesieniu do proponowanej opłaty paliwowej Stefan Piechocki komentował: rolnicy nie powinni jej ponosić, bo korzystają głównie z dróg gruntowych, których finansowanie z tego funduszu nie jest przewidziane. Ponadto rolnicy zużywają  duże ilości paliwa, w związku z tym podwyżka ta była by dla nich wyjątkowo dotkliwa.

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?