Poprawki PSL do Budżetu Państwa na 2018 r. – Konferencja prasowa w Pile – 15.01.2018

DSCF3031

Poprawki Polskiego Stronnictwa Ludowego do budżetu państwa na 2018 rok,  mające na celu skuteczne rozwiązywanie problemów polskich rodzin, seniorów, rolników oraz samorządów były tematem konferencji Posła Krzysztofa Paszyka, która odbyła się w Pile w dniu 15 stycznia 2018 roku.

Przedstawiając budżetowe propozycje PSL Poseł stwierdził, że główną intencją poprawek  było by budżet był  po prostu sprawiedliwy.

I tak: by wyrównać mizerną i niewysoką waloryzację rent i emerytur  PSL postuluje wprowadzenie dla seniorów dodatku w wysokości 500 zł , który byłby wypłacany rokrocznie w grudniu i pozwolił starszym i chorym osobom godnie spędzić święta.

W celu poprawy sytuacji finansowej rodziców samotnie wychowujących dzieci PSL proponuje wprowadzenie do programu 500+ zasady „złotówka za złotówkę”. Bardzo często przyczyną nieotrzymania świadczenia jest nieznaczne przekroczenie przez wnioskodawców progu dochodowego.  Trzeba czynić ten program bardziej sprawiedliwym – podsumował Poseł Ludowców.

Nie spotkała się ze zrozumieniem rządzących propozycja PSL, dotycząca likwidacji abonamentu, który powinien być według Ludowców rekompensowany głównie dotacją budżetową – informował poseł i dodał, że trzeba zwolnić obywateli z tej daniny, by w naszych portfelach zostało więcej pieniędzy.

Kolejnym postulatem PSL jest wpisanie do budżetu państwa dodatkowego miliarda złotych na straty spowodowane przez ASF. Obecnie w Polsce jest już ponad sto ognisk tego wirusa, co rujnuje nasze rolnictwo – komentował Krzysztof Paszyk.

Ludowcy domagają się także zwiększenia nakładów na poprawę ochrony zdrowia.  Argumentują, że należy  zwiększyć środki na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów, gdyż np. średni wiek kobiety – lekarza wynosi obecnie 65 do 70 lat. Dajemy nowemu ministrowi zdrowia kredyt zaufania i jesteśmy otwarci na jego nowe programy oraz propozycje – podsumował Poseł.

Mimo wielu obietnic nie zostały do budżetu państwa wprowadzone finansowe rozwiązania w zakresie walki ze smogiem.  PSL domagał się na ten cel zagwarantowania 2 miliardów złotych. Z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera bowiem rocznie około 45 tys. Polaków, co jest poparte wiarygodnymi badaniami –  informował Krzysztof Paszyk.

PSL proponuje też, by dla każdej  gminy w Polsce  przeznaczyć z budżetu państwa 50 tys. zł.  na organizacje obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Obchody te powinny być autentyczne i odświętne – mówił Poseł PSL.

Krzysztof Paszyk z ubolewaniem stwierdził, że w budżecie państwa na rok 2018, mimo wielu interwencji PSL, nie zostały umieszczone ważne dla regionu Wielkopolski inwestycje o charakterze krajowym. Istnieje realne zagrożenie, że z uwagi na stan mostów nie będzie można skomunikować się między Obornikami a Poznaniem. Wiele inwestycji jest już od strony dokumentacyjnej i pozwoleń przygotowanych do realizacji.  Nie doczekały się one umieszczenia w tegorocznym budżecie – podkreślał Poseł Krzysztof Paszyk i dodał, że to głównie dzięki inicjatywom samorządów udaje się w naszym regionie realizować m. in. najpilniejsze inwestycje drogowe i komunikacyjne.

Krzysztof Paszyk podczas poniedziałkowej konferencji odniósł się również do inicjatyw ustawodawczych, w które w ostatnim czasie zaangażowało się PSL. Przypomniał, że w Sejmie PSL zgłosiło już projekt ustawy „Emerytura bez podatku”, który zakłada zniesienie podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne od emerytur i rent, co umożliwi wzrost świadczeń dla seniorów o około 20%. Krzysztof Paszyk argumentował, że pozwala na to aktualna sytuacja budżetowa, oraz podkreślił, że jego partia będzie szukać poparcia dla tego projektu.

Poseł odniósł się także do  obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej  o skróceniu wieku emerytalnego rolników. PSL uznaje, że obecne przepisy dotyczące emerytur i rent rolników zahamują programy modernizacji gospodarstw i proces przekazywania gospodarstw następcom. Poseł argumentował, że przejmowanie gospodarstw przez młodych rolników znających nowe technologie przyczyni się do tego by gospodarstwa rolne były zarządzane nowocześnie i z wykorzystaniem środków unijnych.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?