PSL za odrzuceniem projektu ustawy o zmianie Konstytucji autorstwa Kukiz’15

psl-krzysztof-paszyk

– W państwie prawnym nie jest dopuszczone dokonywanie zmiany Konstytucji jedynie w celu zażegnania bieżącego sporu politycznego. Oznaczałoby to instrumentalne traktowanie ustawy zasadniczej –  mówił poseł PSL Krzysztof Paszyk w debacie nad projektem zmiany Konstytucji autorstwa klubu Kukiz’15.

Projekt łamie zasadę wyłączności kompetencji dla rozstrzygania o zgodności aktów prawnych z Konstytucją, zastrzeżonej dla Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt Kukiz’15 przewiduje badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. Nie wynika z niego jednak w jakim składzie Sąd Najwyższy miałby orzekać.

PSL negatywnie ocenia także propozycję, by sędziowie byli wybierani przez Sejm kwalifikowaną większością 2/3 głosów oraz rozwiązanie dotyczące wygaszenia kadencji obecnych sędziów Trybunału w ciągu 60 dni od wejścia w życie projektu.

– To jest nie tylko złamanie zasady o niedziałaniu prawa wstecz, lecz złamanie konstytucyjnej gwarancji niezawisłości sędziego Trybunału – ocenił poseł Paszyk.

Projekt wygląda jakby był zrobiony na kolanie. Paszyk zwracając się do posłów Kukiz’15 stwierdził, że „idą prostą drogą ku PiS”.

–  Gdzie PiS nie może tam Kukiz’15 (Ku-PiS) pomoże – stwierdził.

.

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2018 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?