Zmiany w ordynacji wyborczej – Konferencja prasowa w Pile 20.11.2017

DSCF2982

 

Konferencję prasową Posła Krzysztofa Paszyka w dniu 20 listopada 2017 r. z udziałem Stefana Piechockiego – Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Pile oraz Jana Marka Pikulika – Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zdominowały istotne i aktualne w debacie publicznej tematy. Dotyczyły one: oceny rządu i zaplecza politycznego po dwóch latach działalności, inicjatywy PSL obniżającej wiek emerytalny rolników oraz zapowiadanych zmian w ordynacji wyborczej.

Merytoryczna opozycja jaką jest PSL ma prawo i za zadanie recenzować rząd – stwierdził na wstępie Krzysztof Paszyk i dokonał bilansu dokonań rządu PIS na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Po stronie korzystnych działań znalazł się obszar związany z polityką społeczną i prorodzinną. Program 500+ mógłby być jednak lepszy, gdyby przyjęto zgłaszane przez PSL propozycje. Dotyczyły one zwłaszcza łagodzenia progów dochodowych. PIS boi się tą zasadę wdrożyć do programu –  oceniał poseł PSL.

Na negatywną natomiast ocenę rządu zasługuje zwłaszcza polityka zagraniczna, która po dwóch latach, zdaniem posła, wygląda fatalnie. Wymiernym tego obrazem jest ostatni szczyt Unii Europejskiej i przegrana przez Polskę sprawa pracowników delegowanych. Ani grupa Wyszehradzka ani Międzymorze oceniane przez rząd jako filary polityki zagranicznej nie działają, a sojusze z Niemcami i Francją uległy wyraźnemu pogorszeniu. Gdzie będą sojusznicy, gdy będzie się negocjować pieniądze na politykę rolną w przyszłym rozdaniu środków z UE – pytał poseł i przypomniał, że to właśnie dzięki dobrym relacjom z Francją udało się wynegocjować dotychczasowy wysoki budżet na rolnictwo.

Na krytyczną ocenę zasługuje także zdaniem posła –  polityka obronna. Obrona terytorialna jako nowa formacja się nie sprawdziła, zwłaszcza podczas ostatnich klęsk żywiołowych, które dotknęły szczególnie regiony Polski północnej – relacjonował poseł.

Jako pasmo klęsk oceniał poseł działania rządu związane ze wsią i rolnictwem. Podniesienie wieku emerytalnego rolników, nadal istniejące zagrożenie afrykańskim pomorem świń, niewykorzystywanie środków UE na modernizację wsi oraz na konkurencyjność polskiego rolnictwa – są tego dobitnymi przykładami.

Bardzo krytycznie poseł PSL odniósł się również do braku wsparcia przez rząd kluczowych inwestycji regionalnych w Północnej Wielkopolsce. Poza drobnymi inwestycjami nie wspierano praktycznie żadnych strategicznych inwestycji. Zmniejszono także wydatnie fundusz drogowy na wsparcie dróg lokalnych. Większość inwestycji realizowanych w naszym regionie była i jest finansowana głównie ze środków samorządu województwa. Także obecnie realizowana modernizacja sieci kolejowej na trasie Poznań – Piła jest inwestycją wojewódzką, a nie rządową, jak podaje się to do publicznej wiadomości – stwierdził poseł.

Poseł Krzysztof Paszyk skupiając się na kolejnym temacie konferencji, który dotyczył podniesienia wieku emerytalnego dla rolników, krytycznie ocenił tą decyzję. Przypomniał, że w projekcie prezydenckim przewidywano niższy wiek emerytalny dla rolników i argumentował, że tego wymaga profesja rolnicza. Umożliwiło by to – tak jak jest to w większości krajów europejskich – przyspieszenie zmian strukturalnych i pokoleniowych w rolnictwie. Poseł poinformował, że PSL przygotowuje nową ustawę w formule projektu obywatelskiego, przewidującą obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. Aktualnie zebrano już około 60 tysięcy podpisów za jej podjęciem. Akcja ta trwa nadal – dodał poseł.

Poseł ustosunkował się także do aktualnie toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat przewidywanych przez PIS  zmian w ordynacji wyborczej. W ocenie posła Ludowców, prezentowane dotąd pomysły zmian są nieprzemyślane, a w niektórych przypadkach nie do zrealizowania. Wątpliwości w tej kwestii dotyczą tego, czy nowi komisarze wyborczy, bez doświadczenia zdążą wyznaczyć nowe okręgi wyborcze. Dotychczas komisarzami byli doświadczeni sędziowie, a teraz komisarzami będą mogli zostać młodzi magistrowie prawa.

Istnieje zdaniem posła Krzysztofa Paszyka wiele zastrzeżeń co do terminów, zakresu i tempa wprowadzania zmian w ordynacji wyborczej. Przewidywana likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, uniemożliwi małym komitetom, stowarzyszeniom i ruchom miejskim wybranie swoich przedstawicieli, co jest pomysłem nie do przyjęcia. W ocenie posła, nowa ordynacja spowoduje także, że nawet 40% głosujących obywateli nie będzie miało swoich przedstawicieli. Ponadto poseł wskazywał, że brak jest także infrastruktury informatycznej, by pomysły zmian można było zrealizować.

PSL oczekiwać będzie szczegółowych wyjaśnień dotyczących skutków proponowanych zmian – podsumował temat zmian w ordynacji poseł Krzysztof Paszyk. Na konferencji głos zabrał również Prezes ZP PSL w Pile Stefan Piechocki, który wypowiedział się głównie w sprawach dotyczących nowej ordynacji wyborczej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość na adres email kontakt@paszyk.pl

Wysyłanie
©2019 Krzysztof Paszyk
Projekt i wykonanie strony: monomedia.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?